Producenci
Konserwacja kosiarki 0

Konserwacja kosiarki

Wiosna to czas przygotowań do pielęgnacji ogrodu. Nowy trawnik, który wyrośnie w po ociepleniu się pogody, należy regularnie strzyc. Aby czynność ta była prostsza, warto zadbać o kosiarkę przed sezonem. Konserwacja kosiarki spalinowej oraz automatycznej przedłuża żywotność sprzętu oraz zwiększa jego efektywność podczas prac w ogrodzie.

Warto pamiętać, że sprawne urządzenie spalinowe zużywa nawet o 30% mniej paliwa w sezonie letnim, a emisja zanieczyszczeń jest ograniczona do 50%. Dbanie o kosiarkę to zatem nie tylko kwestia ekonomiczna, ale również środowiskowa. Warto zadbać o to, aby zanieczyszczenia były zminimalizowane na własnej posesji, szczególnie w przypadku posiadania dzieci.

Konserwacja kosiarki spalinowej przed sezonem

Poświęcenie czasu na zabezpieczenie sprzętu przed nowym sezonem wpłynie na sprawność kosiarki. Dzięki temu wiosnę będzie można zacząć bez przykrych niespodzianek. Regularna pielęgnacja w pierwszej kolejności zwiększa żywotność danego sprzętu.

Systematyczna pielęgnacja gwarantuje niezawodność i wpływa na komfort pracy w ogrodzie. Do przeglądu kosiarki niezbędne będzie twarde podłoże, które sprawi, że wszystkie czynności będą prostsze.

Wyczyść kosiarkę na zewnątrz!

Przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych należy zadbać o zewnętrzny wygląd, a więc oczyścić wszelkie zabrudzenia, które znajdują się na powierzchni obudowy. Można posłużyć się zwykłą szczotką, która nie może być za twarda, aby nie porysować tworzywa sztucznego. Czyszczenie ogólne kosiarki może być szybsze przy zastosowaniu sprężonego powietrza. Można używać myjek ciśnieniowych. Jednak konserwacja kosiarki spalinowej to nie tylko strona wierzchnia. Podobnie, a nawet gorzej zabrudzony może być spód, o którym nie można zapominać. Pielęgnacja zewnętrznej obudowy jest istotna również w przypadku kosiarek automatycznych, różniących się nieznacznie budową od spalinowych odpowiedników.

Niezawodna kosiarka a wymiana oleju

Wymiana oleju to najważniejsza czynność, którą należy wykonać w przypadku wersji spalinowej. Olej powinien być zmieniany regularnie. Pierwszy raz należy zrobić to po ok. pięciu godzinach pracy kosiarki, kolejne po ok. 25-30 godzinach. Warto pamiętać, że w starszych modelach czynność ta powinna być wykonana przez korek spustowy, w nowszych - przez korek wlewu oleju. Dane modele kosiarek mogą nieznacznie się od siebie różnić. Warto zatem zerknąć wcześniej do instrukcji obsługi, aby prace wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Wymianę oleju można przeprowadzić samodzielnie.

Jak wymienić olej?

Aby wymienić olej silnikowy, należy najpierw odłączyć przewód od świecy zapłonowej. Następnie można zacząć zlewać ze zbiornika paliwa pozostałe paliwo. Później warto zabezpieczyć powierzchnię obok kosiarki spalinowej nieprzesiąkalnym materiałem, aby uniknąć dostania się zanieczyszczeń do gleby. Następnie należy przechylić kosiarkę na bok, aby wylać pozostałość oleju z misy olejowej. Wtedy można przejść do wlewania nowego oleju, zgodnie z miarką.

Podczas konserwacji kosiarki sprawdź jakość paliwa

Według specjalistów paliwo znajdujące się w kosiarce spalinowej zachowuje swoje właściwości przez okres ok. 30 dni. Po tym czasie jego wymiana staje się obligatoryjna, ze względu na powstawanie niebezpiecznych osadów szkodzących silnikowi. Zużyte paliwo powoduje utratę mocy kosiarki spalinowej, negatywnie wpływa na pracę silnika oraz zwiększa emisję spalin do atmosfery.

Zapełnionego zbiornika paliwa nie należy zostawiać na zimę. Jeśli kosiarka spalinowa nie będzie wykorzystywana przez dłuższy czas, należy zastosować stabilizator przedłużający trwałość paliwa. W lecie w miarę możliwości substancja powinna być regularnie zużywana. Wlew paliwa warto zabezpieczyć, aby ciecz nie rozlała się na inne podzespoły.

Filtr powietrza - pamiętaj o regularnej wymianie

Kosiarka ma zazwyczaj zamontowany filtr papierowy. Kontrola stanu filtra powietrza powinna następować po ok. 8 godzinach pracy. Mocno uszkodzony filtr powietrza papierowy należy koniecznie wymienić na nowy. Stan filtra powietrza odpowiada za poprawną pracę silnika.

Konserwacja świecy zapłonowej

Zużytą świecę zapłonową trzeba jak najszybciej wymienić, gdyż może mieć negatywny wpływ na spadek mocy silnika lub pobierać więcej paliwa.

Czyszczenie zabrudzeń można wykonać za pomocą szczotki drucianej. Konserwacja kosiarki dotycząca świec zapłonowych może być wykonywana również nożem, w przypadku trudno zaschniętych zanieczyszczeń. Sprawdzenie stanu świecy polega najpierw na odłączeniu kabla zapłonowego od świecy. Następnie odległość elektrod szczelinomierzem powinna zostać sprawdzona. Prawidłowa wartość wynosi 0,5 m. Kosiarka powinna mieć zmienione świece po każdych 100 godzinach pracy.

Pozostałości po koszeniu - resztki trawy

Aby pozbyć się resztek trawy, należy po każdym koszeniu zdejmować obudowę silnika. Nóż tnący również powinien zostać oczyszczony z resztek. Pozostałości muszą zostać usunięte także ze spodniej strony kosiarki. Trawa nie powinna znajdować się w kosiarce przed kolejnym uruchomieniem silnika. Można robić to ręcznie, używając rękawicy. Pomoże w tym również sprężone powietrze. Ostrza powinny być regularnie oczyszczane w każdej kosiarce. Można użyć do tego celu myjek ciśnieniowych lub węża ogrodowego.

Jak wyczyścić noże?

Noże mogą być czyszczone tylko po wyłączeniu silnika i w odpowiednio zabezpieczonych dłoniach w rękawicach ochronnych. Połamane, wyszczerbione noże muszą zostać jak najszybciej wymienione na nowe. Warto pamiętać, że niesprawne noże nie będą przycinać trawy, lecz ją uszkadzać, przez co nie będzie rosnąć prosto lub jej wzrost zostanie ograniczony.

Konserwacja urządzenia pozwoli na wydajniejszą pracę w ogrodzie. Podczas czynności, którą jest konserwacja kosiarki spalinowej, warto przestrzegać kolejnych etapów, ułatwiających pielęgnację.

W przypadku kosiarek elektrycznych przewód zasilający musi zostać usunięty przed konserwacją. Przy zdjętym przewodzie można kontynuować prace zmierzające do oczyszczenia i wymiany niezbędnych części.

Regularna konserwacja kosiarki - dlaczego jest tak istotna?

Aby odpowiednio zadbać o sprzęt, konieczne jest regularne czyszczenie obudowy silnika i ostrzy. Poziom oleju musi być poddawany regularnemu przeglądowi, najlepiej zrobić to jeszcze przed nowym sezonem.

Aby kosiarka była w dobrym stanie należy zwrócić szczególną uwagę na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Pod żadnym pozorem nie należy pozwalać, aby stare paliwo znajdowało się w zbiorniku. W przeciwnym razie silnik może ulec poważnemu uszkodzeniu, co będzie się wiązało z jego wymianą lub koniecznością zakupu nowej kosiarki.

Warto pamiętać również o odpowiednim przechowywaniu kosiarki. Powinna stać w zadaszonym pomieszczeniu w pozycji poziomej. Jeśli zostanie postawiona nie w pozycji roboczej, wówczas filtr powietrza może zostać zalany, może dojść do wycieku oleju.

Konserwacja urządzenia sprawi, że czynność koszenia trawy będzie przebiegała sprawnie. Warto ustawić sobie przypomnienie o regularnej wymianie paliwa, aby otrzymywać powiadomienia o konieczności przeprowadzenia konserwacji. Przegląd stanu technicznego powinien obejmować konserwację urządzenia. Kosiarkę można oddać również do sprawdzonego serwisu, aby sprawdzić, czy silnik działa odpowiednio i czy olej wymaga wymiany. Trawę po koszeniu powinno się wyrzucać do kompostownika lub innego przeznaczonego do tego pojemnika. Sprawna kosiarka zwiększa bezpieczeństwo pracy. W naszym sklepie znajdują się również kosiarki akumulatorowe, których pielęgnacja jest znacznie zbliżona do kosiarek spalinowych, szczególnie jeśli chodzi o warstwę zewnętrzną.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl