Producenci
Prawidłowe koszenie trawy - poradnik 0

Prawidłowe koszenie trawy - poradnik

Piękny, zielony trawnik i równo przystrzyżone źdźbła trawy to niekwestionowana ozdoba domu. W rzeczywistości koszenie trawy jest równie ważne jak wszystkie zabiegi przeprowadzane na trawniku. Sposób w jaki przebiega koszenie trawnika rzutuje na kondycję i wygląd trawy. Przedstawiamy, jak należy kosić trawę, aby uzyskać oczekiwany efekt, a także czym prawidłowo kosić trawnik.

Jakie są najlepsze maszyny do koszenia trawy?

Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od wielkości trawnika. W sprzedaży dominują kosiarki spalinowe, kosiarki elektryczne. Kosiarki elektryczne sprawdzają się na trawnikach o powierzchni nie przekraczającej ok. 500 m2. Z kolei kosiarki spalinowe umożliwiają komfortowe wykoszenie nawet 2000 m2. Natomiast na dużych powierzchniach najlepszym wyborem są traktorki, choć także sprawdzi się kosiarka spalinowa z napędem. Dobrym zakupem jest także kosiarka automatyczna, która umożliwia wyręczenie operatora. W trudno dostępnych miejscach rewelacyjnie sprawdzają się podkaszarki lub nożyce do trawy.

Na wygodę cięcia wpływ posiadają dodatkowe akcesoria, obecność dodatkowych funkcji, a także jakość i trwałość elementów tnących kosiarki.

Jak prawidłowo kosić trawnik?

Koszenie trawnika to sztuka. Konieczne jest przestrzeganie kilku zasad, aby utworzyć piękny dywan wokół swojej posesji.

Pierwsze koszenie powinno odbyć się na przełomie marca i kwietnia. Przy niesprzyjających warunkach, ten termin może przesunąć się na maj. Optymalny okres przypada jak źdźbła osiągną 8 cm. Ostatnie cięcie najczęściej przypada na połowę października, jednak może być to zrobione później, jeżeli jesień jest ciepła.

Aby prawidłowo kosić trawę należy przestrzegać wysokości cięcia. Jednorazowo nie można ścinać więcej niż połowę, choć optymalnie jest to 1/3 wysokości. Skoszona trawa nie może być niższa niż 3 - 4,5 cm.

Koszenie powinno odbywać się pas za pasem. Tylko każdy, kolejny pas musi być koszony w przeciwnym kierunku. W tej kwestii uwidacznia się także jakość sprzętu. Noże kosiarki muszą być równe, niepostrzępione, a także dobrze naostrzone.

Jak często kosić trawnik?

Częstotliwość koszenia uzależniona jest od różnych czynników. Wpływ na to ma głównie:

  • gatunek trawy,

  • intensywność nawożenia,

  • odpowiednie nawodnienie,

  • panująca temperatura.

Najlepiej kosić trawę średnio raz w tygodniu. W okresie najintensywniejszego wzrostu powinno odbywać się to nawet dwa razy w tygodniu. Z kolei w czasie letniej suszy, trawa rośnie wolnej i dlatego można kosić rzadko. Regularność sprawia, że nie dochodzi do przerastania. Nie należy dopuszczać do tego, aby trawa zakwitła i pokładała się na ziemi. Najlepiej jest, gdy trawę kosimy po przekroczeniu 1/3 docelowej wysokości.

Dlaczego regularne koszenie trawy jest ważne?

Systematyczne koszenie trawnika jest podstawą pielęgnacji. Tylko regularne koszenie umożliwia uzyskanie pięknego i gęstego dywanu z trawy. Dzięki temu trawa o wiele lepiej rośnie i stymulowane jest jej krzewienie, co w konsekwencji sprawia, że wygląda jak zielony dywan. Równolegle koszenie trawnika znacząco ogranicza rozwój chwastów.

Kiedy nie wolno kosić trawy?

Nie polecamy, aby praktykować koszenie mokrej trawy. Odnosi się to zarówno do trawy okraszonej rosą lub deszczem. Źdźbła pochylają się pod ciężarem wody, przez co trawa wygląda jak poszarpana. Wzrasta także ryzyko zbyt dużego skrócenia. Jednak to nie rzutuje to wyłącznie na kwestii estetycznej. Koszenie wilgotnej trawy zwiększa jej podatność na choroby.

Ponadto koszenie nawet wilgotnej trawy zwiększa ryzyko uszkodzenia urządzenia. Zapchanie go mokrą trawą może skutkować przegrzaniem silnika lub doprowadzić do zwarcia ze względu na kontakt z wodą.

Na estetyczny wygląd trawy przełożenie posiada także pora dnia. Trawy nie można kosić w okolicach południa, kiedy najintensywniej świeci słońce. Nagłe odsłonięcie niskich partii sprawia, że trawa szybciej wysycha.

Na jaką wysokość powinno się kosić trawę?

W koszeniu trawnika bardzo ważna jest wysokość na jaką są skracane źdźbła trawy. W konsekwencji warto wdrożyć poniższe zasady koszenia trawnika:

  • podczas koszenia trawę można skrócić maksymalnie o połowę. Najlepiej kosić trawę, aby skrócać ją o 1/3.

  • Pierwsze koszenie trawy powinno ją skrócić o 1-1,5 cm. Zalecane jest powtórzenie wysokości strzyżenia przy dwóch kolejnych razach.

  • Optymalna wysokość trawnika mieści się w przedziale od 4 do 8 cm. Z kolei trawnik ozdobny może mieć wysokość 3 cm.

  • Ostatnie koszenie trawnika przed sezonem zimowym powinno być wykonane na wysokość trawy 4-5 cm, a maksymalnie 8 cm. Cięcie trawy zbyt nisko stwarza zagrożenie przemarznięcia systemu korzeniowego, a zbyt wysokie może doprowadzić do rozwoju pleśni śniegowej.

Zaniedbany trawnik należy stopniowo skracać. Zalecane jest jego koszenie co dwa, trzy dni, aż do uzyskania optymalnej wysokości.

Co zrobić ze ściętą trawą?

Pozostałe resztki trawy z koszenia najprościej jest wyrzucić do worków na odpady zielone. Jednak z powodzeniem można ją wykorzystać w swoim ogrodzie. Polecamy wygospodarowanie miejsca na kompostownik. Wówczas z resztek trawy można przygotować nawóz lub wykorzystać do zabezpieczenia roślin przed mrozem.

W przypadku koszenia trawy, która jest młoda i zdrowa, warto pozostawić ją i wykorzystać do naturalnej pielęgnacji trawnika. Skoszone źdźbła nie mogą być dłuższe niż 4 cm, a także pochodzić z pierwszego lub ostatniego pokosu w trakcie sezonu.

Pierwsze i ostatnie koszenie trawy w sezonie

Optymalny moment na przeprowadzenie pierwszego koszenia trawy w sezonie uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych i wysokości trawy. Powinna mieć ok. 10 cm wysokości. Termin pierwszego strzyżenia trawy może przypadać od końcówki marca do maja.

Najczęściej ostatnie koszenie trawy przypada w połowie października, jednak jest to pora umowna. Podczas ciepłej jesieni i utrzymujących się sprzyjających warunków, ostatnie koszenie może przypaść później.

Jakie błędy można popełnić podczas koszenia trawy?

Dążąc do tego, aby trawnik wyglądał perfekcyjnie, należy unikać popełnienia najczęstszych błędów. Pierwszą nieprawidłowością jest zbyt niskie koszenie trawy. Z pozoru ma to pozwolić na rzadsze cięcie trawy, jednak w rzeczywistości działa to na jej niekorzyść. Ścięta trawa na wysokość poniżej 2 cm jest osłabiona, gorzej się korzeni i rozrasta. Powstają puste przestrzenie, które są zasiedlane przez chwasty lub mchy. Co więcej, wzrasta ryzyko rozwoju chorób.

Częstym błędem jest koszenie trawnika w złym kierunku. Należy kosić trawę prostopadle do poprzedniego koszenia. Umożliwia to usunięcie twardych i sztywnych źdźbeł.

Jak dbać o narzędzia do koszenia trawy?

To odpowiednio dobrane i zadbane narzędzia do koszenia są kluczem do sukcesu. Posiadanie takiego sprzętu ułatwia i przyspiesza pielęgnację trawnika. Po każdym koszeniu, sprzęt należy umieszczać w miejscu suchym i zadaszonym, a następnie oczyszczać go z resztek skoszonej trawy. Istotne jest, aby systematycznie ostrzyć noże, aby mogły precyzyjnie przycinać murawę do pożądanej wysokości. Kosiarki należy odpowiednio zakonserwować przed zimą, zgodnie z zaleceniami producenta.

Sprawdź kategorie najpopularniejszych produktów w naszym sklepie:

Sprawdź produkty wybranych producentów:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl