Producenci
Promocje
Husqvarna 122R z głowicą żyłkową
Husqvarna 122R z głowicą żyłkową

999,00 zł

Cena regularna: 1 249,00 zł

szt.
HUSQVARNA 333R Mark II
HUSQVARNA 333R Mark II

1 399,00 zł

Cena regularna: 1 699,00 zł

szt.
HUSQVARNA 535RX
HUSQVARNA 535RX

3 449,00 zł

Cena regularna: 3 749,00 zł

szt.
HUSQVARNA 545RX
HUSQVARNA 545RX

4 299,00 zł

Cena regularna: 4 699,00 zł

szt.
Husqvarna Automower® 310E NERA z  technologią bezprzewodową
Husqvarna Automower® 310E NERA z technologią bezprzewodową

10 589,00 zł

Cena regularna: 11 589,00 zł

szt.
Husqvarna Automower® 305E NERA z technologią bezprzewodową
Husqvarna Automower® 305E NERA z technologią bezprzewodową

8 689,00 zł

Cena regularna: 9 689,00 zł

szt.
Husqvarna TS 112
Husqvarna TS 112

9 990,00 zł

Cena regularna: 11 490,00 zł

Husqvarna TC 112
Husqvarna TC 112

11 990,00 zł

Cena regularna: 13 490,00 zł

szt.
Husqvarna TS 114
Husqvarna TS 114

11 990,00 zł

Cena regularna: 13 490,00 zł

szt.
Husqvarna TC 114
Husqvarna TC 114

14 490,00 zł

Cena regularna: 15 990,00 zł

szt.
HUSQVARNA AUTOMOWER® 305
HUSQVARNA AUTOMOWER® 305

4 999,00 zł

Cena regularna: 5 299,00 zł

szt.
HUSQVARNA R214TC 94cm Comfort edition
HUSQVARNA R214TC 94cm Comfort edition

19 490,00 zł

Cena regularna: 22 990,00 zł

Przycinanie drzew - poradnik 0

Przycinanie drzew - poradnik

Przycinanie drzew to jedna z czynności, która może przysporzyć duży problem, szczególnie początkującym ogrodnikom. Pierwsze cięcie drzewek owocowych czy skracanie gałęzi może wzbudzać strach. Tymczasem bez zabiegu przycinania drzewka owocowe z pewnością będą słabsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak i kiedy wykonać cięcie drzew, poniższy artykuł będzie dla Ciebie idealnym kompendium zawierającym podstawowe zagadnienia, jak przycinać drzewka owocowe.

Czy można przycinać drzewa?

Oczywiście, że tak. Istotny jest jednak fakt, że niektóre krzewy czy drzewa powinny być przycinane raz do roku, a inne wbrew pozorom, w ogóle nie wymagają przycięcia. Nierzadko dochodzi do sytuacji, że zarówno niepotrzebne, jak i niepoprawne cięcie może zaniechać procesy życiowe roślin. Mając to na uwadze pamiętaj, że zanim sięgniesz po narzędzia do przycinania drzew i krzewów ustal, czy w ogóle powinieneś przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny.

Po co przycina się drzewa?

Istnieje kilka powodów, dla których przycina się drzewa i krzewy owocowe. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim trzy podstawowe, które prawidłowo wykonane z pewnością poprawią zarówno wygląd, jak i funkcje roślin w Twoim ogrodzie.

  1. Regulowanie kształtu i wielkości drzew

W pierwszej kolejności zastanów się nad faktem, że swobodnie rosnące drzewa, jak i drzewa owocowe mogłyby osiągnąć wysokość kilku metrów. Prawidłowe cięcie pozwoli Ci utrzymać rozpiętość korony w granicach 2-4 metrów, a wysokość w granicach 2-3 metrów. Dodatkowo odpowiednio przeprowadzone cięcie formujące pozwala koronę drzewa wyprowadzić w kształt stożka lub pucharu, zapewniając mu w ten sposób korzystne nasłonecznienie.

  1. Prześwietlenie koron

Cięcie prześwietlające ma za zadanie ułatwić przenikania promieni słonecznych w głąb korony. Pamiętaj, że w przypadku drzewek owocowych drobne i smaczne owoce wyrastają w tej części drzewa, gdzie dociera co najmniej 50% światła. Tym samym, obfitość w owoce, jest głównym cel cięcia prześwietlającego.

  1. Regularne owocowanie

Niektóre drzewa owocowe, których przedstawicielem jest oliwka inflandzka zwana również papierówką, owocują raz na dwa lata. W roku obfitego owocowania powinieneś pozbyć się przeszkadzających gałęzi i pędów rocznych. Po cięciu owoce powinny być lepiej wybarwione, większe, a drzewo będzie z pewnością obfitować w pąki kwiatowe.

Czy przycinanie drzew jest niezbędne?

Przycinanie drzew i krzewów jest niezbędne. Naucz się prawidłowo przycinać drzewa i krzewy, a dzięki temu młode pędy drzewek owocowych będą niezwykle mocne. Przycinanie drzew owocowych ma wiele dobrych następstw. Przede wszystkim:

  • zapobiega rozrastaniu się gałęzi,

  • ułatwia przyjęcie się drzew,

  • pozwala na prawidłowe rozrastanie się korzeni,

  • przyśpiesza pojawienie się młodych pędów oraz pąków kwiatowych,

  • podnosi odporność drzewa.

Jak prawidłowo przycinać drzewa?

Aby prawidłowo przycinać drzewka owocowe, musisz zapoznać się z podstawowymi zasadami tego zabiegu, by uniknąć krytycznych błędów. Przed przystąpieniem do cięcia drzew powinieneś usunąć grubsze gałęzie, które rosną do wnętrza korony do dołu bądź do góry pionowo. Pozbądź się również martwego listowia.

Pamiętaj, że gałęzie, które rosną pionowo do góry, musisz wyciąć przy rozgałęzieniu. Ma to na celu pobudzenia ich kwitnienia i wzrostu. Pędy owocowe, na których już o tej porze znajdują się pąki kwiatów, przytnij o jedną trzecią. W celu pielęgnacyjnym wytnij wszystkie cienkie gałęzie, które rosną pionowo do dołu lub do góry.

Kiedy należy przycinać drzewa?

Najlepszą porą na przycinanie roślin owocowych jest suchy, słoneczny dzień, kiedy termometry wskazują temperaturę powyżej -5°C. W zależności od gatunków drzewek owocowych w Twoim ogrodzie powinieneś trzymać się określonych terminów.

Na przełomie lutego i marca, przed nadejściem wiosny, przytnij drzewa jabłoni i gruszy. W marcu wczesną wiosną, zaopiekuj się śliwkami, morelami oraz krzewami owocowymi. Zwróć szczególną uwagę na brzoskwinie. Najlepiej ciąć je po zimie, w kwietniu, ponieważ wtedy klarownie widać, które pąki są uszkodzenia przez mróz. W czasie zimy nie należy przycinać bezpośrednio roślin mało odpornych na mróz (np. klon palmowy). Opóźnione cięcie kwietniowe wskazane jest również dla wszystkich gatunków po długiej, mroźnej i ciężkiej zimie.

Wyjątek stanowią również młode wisienki, które przez trzy pierwsze lata przycinamy na przełomie marca i kwietnia, a po wskazanym okresie, latem po owocowaniu.

Jak przycinać krzewy owocowe i ozdobne?

Krzewy ozdobne przycinamy w formie korony naturalnej. Musisz wybrać na przewodnika jeden pęd pionowy, wokół którego rozmieszczonych powinno być 10 konarów. Muszą one odchodzić od przewodnika pod szerokim kątem. W przypadku, gdy pędy wyrastają pod ostrym kątem, usuń je lub przygnij. Przewodnik skracamy do maksymalnie 2,5 m. Dodatkowo pozbądź się gałęzi ze środka korony.

Cięcie krzewów iglastych

Najczęściej znajdującym się krzewem iglastym w naszych ogrodach jest cyprysik lawsona. Jednak niezależnie od gatunku krzewy iglaste muszą zostać poddane corocznie zabiegowi cięcia. Cięcie sanitarne możesz wykonać niezależnie od pory roku, zawsze wtedy, kiedy niezbędne jest usunięcie uszkodzonych pędów, które najczęściej są siedliskiem wielu chorób.

Cięcie krzewów liściastych

Wykonanie cięcia krzewów liściastych uzależnia przede wszystkim pora kwitnienia. Krzewy kwitnące wiosną, w tym np. forsycja, migdałek, lilak czy tawuły wymagają cięcia co roku. Optymalny czas to przedział pomiędzy końcem lutego a połową kwietnia. Krzewy takie jak jaśminiowiec lub żylistek, które kwitną latem, przycinaj w czerwcu, raz na 3 lata.

Krzewy, które kwitną na zeszłorocznych pędach, możesz przycinać o różnych porach roku. Istotne znaczenie ma to, aby wykonywać to w ten sam sposób. Długość nowych pędów możesz skrócić o co najmniej 1/3, a maksymalnie o 3/4 długości.

Przycinanie drzew owocowych

Miej na uwadze, że niezależnie od gatunku drzewa, zawsze musisz wyciąć gałęzie krzyżujące, czyli takie, które rosną w kierunku pnia drzewa i zbyt obficie zagęszczają koronę. Oprócz nich zawsze musisz pozbyć się gałęzi przemarźniętych, chorych, uschniętych czy połamanych. Wytnij również wilki, tj. pędy, które pojawiają się po cięciu. Pamiętaj, że w danym roku możesz usunąć tylko 1/3 pionowych pędów, tak by drzewo nadmiernie nie odbiło bowiem każde cięcie, pobudza śpiące pączki.

Narzędzia do przycinania drzew

Aby przycinać gałęzie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że wszelkie prace wykonywane u nasady gałęzi muszą być przeprowadzone za pomocą dobrych jakościowo, ostrych i sterylnych narzędzi. Na pewno przydadzą Ci się sekatory ręczne oraz nożyce ogrodnicze.

Jakich narzędzi użyć by nasz żywopłot wyglądał nieskazitelnie?

Wybierz nożyce akumulatorowe do żywopłotu (na przykład model HUSQVARNA 115iHD45), które z pewnością ułatwią Ci zadania pielęgnacyjne wokół Twojego domu. Uszkodzone gałęzie o dużym obwodzie usuń za pomocą pilarki spalinowej (polecamy model HUSQVARNA 120i). Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz stać w długich kolejkach w sklepach ogrodniczych, by dokonać zakupów odpowiednich akcesoriów. Zawsze możesz skorzystać z zakupów w formie on-line, a wybrane przez Ciebie narzędzia dotrą pod same drzwi Twojego mieszkania.

Ile kosztuje przycinanie drzew owocowych?

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach przystąpić do radykalnego cięcia drzew owocowych, zawsze możesz skorzystać z oferty profesjonalistów. Cena takiego zabiegu waha się, w zależności od miasta, od 10 do 20 zł za metr bieżący.

Sprawdź kategorie najpopularniejszych produktów w naszym sklepie:

Sprawdź produkty wybranych producentów:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl