Producenci
Dmuchawa do ogrodu 0

Dmuchawa do ogrodu

Jeśli jesteśmy w trakcie kompletowania arsenału narzędzi ogrodowych przydatnym sprzętem okazać może się odkurzacz do liści który może pracować również w trybie dmuchawy. W przypadku mniejszych ogrodów, w kilka minut możemy "zgrabić" niechciane zanieczyszczenia z trawnika czy chodników.

Dmuchawy do liści mogą mieć wiele zastosowań, musimy pamiętać że mocny powiew powietrza pomoże nam pozbyć się nie tylko liści ale także piasku z kostki brukowej czy świeżego śniegu z chodnika prowadzącego do naszych drzwi wejściowych. Aby odpowiednio dobrać maszynę należy zastanowić się jakich funkcji potrzebujemy a jakie są nam całkowicie zbędne. Na tą zagwozdkę postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.

Jakie funkcje ma dmuchawa ogrodowa?

Większość maszyn do użytku domowego posiada tzw. system 2w1. Oznacza to iż podczas prac porządkowych , podczas trybu dmuchania, dmuchawa może zdmuchiwać liście mocnym strumieniem powietrza w wybrane miejsce lub po przełożeniu osprzętu zmienić tryb na wciąganie i można używać jej jako odkurzacza ogrodowego.

Jeśli popatrzymy się na rynek maszyn profesjonalnych zauważymy że są to raczej maszyny z przeznaczeniem wyłącznie na dmuchanie. profesjonaliści już dawno zauważyli że dużo szybciej i efektywniej jest zdmuchać szybko liście czy inny brud w jedno miejsce a następnie zebrać grabiami czy łopatą. Taka praca jest dużo bardziej wydajna a jednocześnie maszyny mogą mieć konstrukcje przeznaczoną wyłącznie na dmuchanie. Doskonałym przykładem dmuchawy profesjonalnej jest dmuchawa plecakowa, posiada dużą moc dmuchania a cały ciężar w postaci silnika ląduje na plecach użytkownika. Takie rozłożenie masy pozwala na wielogodzinną prace bez większego zmęczenia czy bólu pleców.

Do czego można wykorzystać dmuchawę ogrodową?

Dmuchawa ogrodowa to nie tylko narzędzie na jesień, jej moc można wykorzystywać przez cały rok.

Wiosną gdy drzewa zaczynają pylić a nasz samochód stoi "pod chmurką" lub warto zdmuchnąć z niego nadmiar brudu, dzięki temu dłużej pozostanie czysty a my zaoszczędzimy na myjni. Ta sama sytuacja powtarza się na przykład w altankach czy na meblach ogrodowych.

Latem bardzo często widzimy naniesiony pach czy ziemię na utwardzone tereny na naszej działce, pierwsza myśl to zawsze żmudne zamiatanie, lecz znowu na pomoc przychodzi dmuchawa która bardzo szybko i sprawnie wyczyści nasz parking czy dojazd bez większego wysiłku.

Jesienią, tak jak nazwa wskazuje, pomoże nam zbierać liście w jedno miejsce lub tak jak domowy odkurzacz elektryczny wciągnie i rozdrobni zbędne materiały organiczne, które później szybko zmienią się w kompost.

Zima to również nie czas na odpoczynek dmuchawy. Podczas delikatnych opadów śniegu nie trzeba męczyć się z ręcznym odśnieżaniem chodnika, dojazdu do posesji czy chociażby parkingu. Odpowiednio mocna maszyna bez większych problemów poradzi sobie z pozbyciem się niechcianego śniegu. Zapomnij również o szczotkach do ściągania śniegu z samochodu! Parę dmuchnięć i gotowe.

Do czego nie można używać dmuchawy ogrodowej? 

Dmuchawy i odkurzacze ogrodowe są w miarę odporne na uszkodzenia kiedy pracują w trybie dmuchania. Jeśli pracujemy dmuchawą do liści w mocnym zakurzeniu, należy pamiętać aby często sprawdzać stan naszego filtra powietrza.

Inaczej sprawa ma się w trybie wciągania zanieczyszczeń. W tej sytuacji musimy również uważać aby powietrze docierające do silnika było czyste ale również o tym, że odkurzacze ogrodowe nie są przeznaczone do wciągania gałęzi czy małych kamieni. Funkcje rozdrabniania pełni najczęściej wentylator maszyny, więc gdy wpadnie do niego na przykład kawałek gałęzi, możliwe jest jego uszkodzenie.

W jaki sposób używać dmuchawę ogrodową?

Dmuchawa jak sama nazwa wskazuję, służy do zdmuchiwania niechcianych zanieczyszczeń lub jeśli posiada opcję wciągania to również ich odkurzania.

Najłatwiej jest, w przypadku liści, zdmuchnąć je w jeden róg trawnika a następnie przy pomocy odkurzacza ogrodowego lub ręcznie zebrać je do worka.

Jedną z prostych ale ważnych spraw jest sprawdzenie z której strony wieje wiatr, nie warto walczyć z żywiołem, jeśli ustawimy się zgodnie z wiatrem to wręcz może nam pomóc!

Czym różni się odkurzacz ogrodowy od dmuchawy?

Dmuchawy i odkurzacze ogrodowe mają podobne zastosowanie lecz całkowicie inny sposób wykonywania swojej pracy. Posiadają również różne rozwiązania które mają ułatwić użytkownikowi prace.

Odkurzacze ogrodowy to duże urządzenie które najczęściej ma wbudowane koła i pchamy go po trawniku a on zbiera luźne zanieczyszczenia i odpadki. Większość tego typu maszyn jest napędzana silnikiem spalinowym, który spoczywa na ramie więc możemy pokusić się o większą moc co daje nam lepszą wydajność zasysania.

Dmuchawy to urządzenia które nosimy w ręce lub na plecach. Tego typu urządzenie nastawione jest na wydmuchiwanie niechcianych zanieczyszczeń. Moc dmuchawy w porównaniu do odkurzaczy jest ograniczona ponieważ im większy silnik tym większa waga ale za to mamy dużo lżejszy oraz poręczniejszy sprzęt.

Elektryczna czy spalinowa dmuchawa do liści?

W przypadku kiedy nie potrafimy się zdecydować jaką dmuchawę wybrać, musimy zadać sobie parę pytań, które pomogą nam uporać się z decyzją.

  • Czy mamy łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego?
  • Ile chcemy wydać? Dmuchawy spalinowe są droższe w zakupie lecz odwdzięczają się brakiem przedłużacza.
  • Ile mamy pracy i jaki jest jej typ? Często już na etapie zakupu możemy zdecydować czy będziemy używać worka i jakiej mocy ma być nasza dmuchawa.
  • Czy dźwięk silnika spalinowego to dla nas jakiś problem?

Po odpowiedzi na te najważniejsze pytania, wybór odpowiedniej dmuchawy do ogrody powinien być zdecydowanie łatwiejszy.

Elektryczne i spalinowe dmuchawy ogrodowe - nasze propozycje

Husqvarna 125BVx: Lekka maszyna o mocy 1KM, z funkcją wciągania oraz dmuchania.

Husqvarna 525BX: Profesjonalna lekka maszyna o mocy 1.1KM z funkcją dmuchania oraz wyposażona w dodatkowe amortyzatory pozwalające na prace długimi godzinami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl