Producenci
Jak przygotować ogród na wiosnę? 0

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Wiosna w ogrodzie to czas intensywnych zmian w przyrodzie. Natura ponownie budzi się do życia po kilkumiesięcznym okresie zimowego przestoju. Zanim przemiany przyrodnicze rozkręcą się na dobre, warto zadbać o uporządkowanie przestrzeni i przygotowanie roślin do prawidłowej wegetacji na wiosnę.

Przygotowania przedsezonowe nie są trudne w realizacji, a w zdecydowanie pozytywny sposób wpłyną na wygląd zieleni w okresie wiosenno-letnim. W niniejszym artykule skondensowaliśmy w przystępny sposób wiedzę, którą można nabyć czytając praktyczne poradniki ogrodnicze.

Wyróżniliśmy najważniejsze punkty, dzięki którym ogrodnik będzie mógł skutecznie przygotować ogród do wiosny. Zaczynajmy!

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę – od czego zacząć?

Pierwsze prace przedsezonowe warto zacząć jeszcze jesienią. Należy zabezpieczyć najbardziej wrażliwe sadzonki (by w czasie zimy były bezpieczne) i w sposób generalny uporządkować przestrzeń ogrodową. Inauguracja prac noworocznych powinna rozpocząć się zaś na przełomie lutego i marca, bądź – jeśli nie posiadamy roślin wymagających przycinania tak wcześnie – na przełomie marca i kwietnia.

Warto sprawdzać prognozy pogody. Poczekajmy, aż temperatura ustabilizuje się tak, aby stale przekraczała przynajmniej kilka stopni Celsjusza. Początkowa pielęgnacja w ogrodzie po zimie rozpoczyna się zagrabieniem wszelkich pozostałości z trawnika.

Zbieramy suchą trawę i stare byliny

Z pewnością znajdziemy tam sporo zaschniętych liści, igieł i patyków, które mogły zostać przywiane z miejsc znajdujących się poza naszą posesją. Jeśli przestrzeń trawnikowa zostanie już uporządkowana po zimie, w marcu można przystąpić do jej nawożenia, o ile oczywiście zauważymy znaczące ubytki w murawie. Warto do tego celu zastosować produkt wieloskładnikowy, który całościowo poprawi wygląd naszego azylu.

Jeśli trawnik jest w dobrym stanie, to możemy przejść od razu do przygotowania ziemi w celu zasadzenia roślin, pomijając pierwsze nawożenie. Wygląd przestrzeni zielonej w początkowej fazie prac z pewnością będzie niezadowalający – ale warto uzbroić się w cierpliwość!

Przycinamy krzewy owocowe i krzewy ozdobne

Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy wymienić wszystkie czynności, które wykonujemy wczesną wiosną na terenie zielonym. Chodzi przede wszystkim o to, aby przyciąć krzewy owocowe i rozpocząć porządkowanie koron drzew owocowych. Przycinamy te rośliny, które nie kwitną na wiosnę. Jak przygotować ogród na wiosnę i od czego zacząć pracę, jeśli już uporządkowaliśmy teren wokół? W marcu, a najlepiej pod koniec miesiąca, rozpoczynamy sadzenie krzewów kwitnących.

Marzec w ogrodzie

To dobra pora, by zadbać także o pierwsze wysiewy, o ile nie mamy do czynienia ze zbyt niskimi temperaturami. Pod koniec marca lub na początku kwietnia możemy posadzić m.in. lilie, nagietki, maki polne czy stokrotki – są to kwiaty stosunkowo odporne na pojawiające się przymrozki.

Należy wykonać flancowanie siewki kwiatów dwuletnich. Wczesną wiosną zdejmujemy także zimowe okrycia bylin, drzew i sprawdzamy stan kory na drzewach. Pamiętajmy, aby dokonywać tego w pochmurny dzień, aby nie narazić drzew na szok termiczny związany z intensywnym działaniem promieni słonecznych. Prawdziwa wiosna w ogrodzie rozpocznie się od połowy kwietnia.

Kiedy i jak przycinać rośliny?

Istotnym problemem, który będzie rzucał się w oczy po zimie, jest stan żywopłotów i iglaków. Będą one z pewnością mocno rozrośnięte, przez co ich atrakcyjność wizualna będzie znikoma. Przycinanie drzew i krzewów przed rozpoczęciem się wiosny jest bardzo ważne, by nie dopuścić do niekorzystnego mieszania się młodych pędów ze starymi, nieuporządkowanymi sztukami. Wiosenne prace powinny uwzględniać przycinanie praktycznie każdej dużej rośliny, która nie kwitnie zaraz na wiosnę. Nowe rośliny, posadzone w zeszłym roku, pozostawiamy same sobie.

Do przycięcia żywopłotów możecie użyć specjalnych nożyc - elektrycznych lub spalinowych. W naszym sklepie znajdzie różne modele, które możecie dostosować do Waszych potrzeb.

Czym przycinać drzewa liściaste i iglaste?

Cięcie pędów i gałęzi powinno być wykonywane zdecydowanie i bez szarpania. Przydadzą się do tego ostre nożyce, których stan powinniśmy sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem przycinania. Cięcie należy wykonać pewnym ruchem, tuż nad miejscami w których pojawiają się pączki.

Przycinanie jest potrzebne po to, aby krzewy ozdobne i krzewy kwitnące mogły zakwitnąć na pędach tegorocznych. W przypadku przycinania pokaźnych drzew i krzewów warto skorzystać z elektrycznych przycinarek, które szybko i efektywnie odmienią wygląd ogrodu.

Pielęgnacja roślin a niskie temperatury

Niskie temperatury nie są korzystne dla przyciętych roślin. Najbardziej wrażliwe rośliny należy przycinać wówczas, gdy temperatura ustabilizuje się na poziomie ok. 5 st. C. Zbyt szybkie przycięcie w ogrodzie spowoduje słabszy wzrost roślin, które dodatkowo zostaną narażone na przymarzanie. Końcówka roślin, która jest fragmentem niezabezpieczonym, stanowi jej newralgiczny punkt.

Gdy temperatura podniesie się powyżej kilku kresek, można zacząć siać rośliny cebulowe w miejscu do tego przygotowanym. Pielęgnacja roślin w ogrodzie przyspieszy, gdy użyjemy glebogryzarki do spulchniania, napowietrzania i odchwaszczania gruntu. Wówczas przestrzeń jest już gotowa, by posadzić w niej nasiona. Marzec to znakomita pora, by sadzić drzewa, w tym nowe drzewa owocowe.

Ogród warzywny – o czym należy pamiętać?

Pod koniec marca możemy zacząć sadzić warzywa i rośliny doniczkowe, by przygotować ogród warzywny. To dobry moment, aby do pojemników, rozsadników i doniczek wsadzić sadzonki pomidorów czy papryki. Na przełomie marca i kwietnia do ogrodu warzywnego możemy wsiać nasiona roślin odpornych na przymrozki, takich jak bób, cebula czy pietruszka.

Pamiętajmy także, że nasze marcowe prace w ogrodzie warzywnym są uzależnione od zewnętrznej aury. Jeśli pokrywa śniegowa utrzymuje się bardzo długo, to niekiedy będziemy zmuszeni wykonać pierwsze prace w gruncie w drugiej połowie kwietnia.

Drzewka owocowe – jak przygotować je na wiosnę?

Drzewa owocowe sadzimy w ogrodzie w marcu, dbając o to, aby posiadały odpowiednio żyzne podłoże. Jak przygotować ogród do wiosny, by w lato cieszyć się smacznymi owocami? Jeszcze przed wystąpieniem ciepłych i słonecznych dni warto wykonać zabielanie pni wapnem lub inną substancją zabezpieczającą.

Przycięte drzewka owocowe zabezpieczamy maścią ogrodniczą na ściętych końcówkach. Gleba przy zasadzonych wcześniej drzewkach może zostać przez nas lekko przekopana. Pora także usunąć chwasty i trawy, które zabłąkały się w okolicach drzew zimą.

Akcesoria i urządzenia do pielęgnacji zieleni

Wiosenne prace potrafią diametralnie zmienić wygląd zieleni. Przestrzeń zaczyna powoli budzić się z zimowego letargu, a na rośliny dążą do wypuszczenia nowych pędów. W toku prac należy także zadbać o to, aby w ogrodzie panowała miła i przyjemna atmosfera.

Gdy temperatury przekroczą już barierę kilkunastu stopni, pora wyjąć meble ogrodowe i przygotować się do sezonu grillowego. Warto użyć myjki ciśnieniowej do opłukania plastikowych krzeseł.

Jakie urządzenia należy wybrać?

Ogromny wpływ na odbiór otoczenia będzie miała także pielęgnacja ogrodu wokół malutkich akwenów wodnych. Oczko wodne warto oczyścić, odpompowując wodę za pomocą pompy elektrycznej. Inne przydatne akcesoria do pielęgnacji zieleni to m.in.: kosy do pielęgnacji trawy, nożyce pozwalające ogarnąć róże rabatowe lub dmuchawy do liści do pielęgnacji ogrodu jesienią.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl