Producenci
Promocje
Husqvarna 122R z głowicą żyłkową
Husqvarna 122R z głowicą żyłkową

999,00 zł

Cena regularna: 1 249,00 zł

szt.
HUSQVARNA 333R Mark II
HUSQVARNA 333R Mark II

1 399,00 zł

Cena regularna: 1 699,00 zł

szt.
HUSQVARNA 535RX
HUSQVARNA 535RX

3 449,00 zł

Cena regularna: 3 749,00 zł

szt.
HUSQVARNA 545RX
HUSQVARNA 545RX

4 299,00 zł

Cena regularna: 4 699,00 zł

szt.
Husqvarna Automower® 320 NERA z zestawem instalacyjnym EPOS™
Husqvarna Automower® 320 NERA z zestawem instalacyjnym EPOS™

13 989,00 zł

Cena regularna: 14 990,00 zł

szt.
Husqvarna Automower® 310E NERA z  technologią bezprzewodową
Husqvarna Automower® 310E NERA z technologią bezprzewodową

10 589,00 zł

Cena regularna: 11 589,00 zł

szt.
Husqvarna Automower® 305E NERA z technologią bezprzewodową
Husqvarna Automower® 305E NERA z technologią bezprzewodową

8 689,00 zł

Cena regularna: 9 689,00 zł

szt.
Husqvarna TS 112
Husqvarna TS 112

9 990,00 zł

Cena regularna: 11 490,00 zł

Husqvarna TC 112
Husqvarna TC 112

11 990,00 zł

Cena regularna: 13 490,00 zł

szt.
Husqvarna TS 114
Husqvarna TS 114

11 990,00 zł

Cena regularna: 13 490,00 zł

szt.
Husqvarna TC 114
Husqvarna TC 114

14 490,00 zł

Cena regularna: 15 990,00 zł

szt.
HUSQVARNA AUTOMOWER® 305
HUSQVARNA AUTOMOWER® 305

4 999,00 zł

Cena regularna: 5 299,00 zł

szt.
Konserwacja piły łańcuchowej 0

Konserwacja piły łańcuchowej

Każde użycie piły łańcuchowej jest pewnym rodzajem obciążenia. Można powiedzieć, że elementy piły łańcuchowej po prostu się zużywają. Aby uniknąć zniszczenia naszego sprzętu, należy o niego w odpowiedni sposób dbać.

Pamiętajmy przede wszystkim, że konserwacja pilarki zaczyna się tak naprawdę już w momencie jej pierwszego użycia. Musimy wybrać odpowiedni olej smarujący oraz mieszankę paliwowo-olejową. Ponadto, poza sezonem, w którym używamy naszego sprzętu, musimy dokonać konserwacji. Ma to istotne znaczenie dla trwałości urządzenia i może zapewnić jego wieloletnią eksploatację.

Piła łańcuchowa to urządzenie, które działające w specyficzny sposób i z tego powodu jest narażone na duże obciążenia w trakcie eksploatacji. Dodatkowo, działa w zabrudzonym środowisku.

Jakiego paliwa należy używać?

Przeważnie silnik urządzenia pracować będzie na mieszance benzyny i oleju. Najbardziej popularne rozwiązanie to utworzenie takiej mieszanki w stosunku 1:50. Producenci zalecają takie proporcje ze względu na bezpieczeństwo operatora. Stosowanie prawidłowych czynności obsługowych jest istotną kwestią dbania o sprzęt w przypadku pilarek, ponieważ od tego zależy ich żywotność.

Konserwacja pilarki łańcuchowej

Informacje na ten temat z pewnością znajdziemy w instrukcjach obsługi poszczególnych modeli. Proces ten jednak przeważnie wygląda tak samo. Zaczynamy od wyczyszczenia określonych części urządzenia od wszelkiego rodzaju brudu. Dokładne czyszczenie jest kluczem do sukcesu. Następnie należy zdjąć łańcuch i prowadnicę. Należy uważać, aby prowadnica łańcucha nie była powyginana. Ostrzenie łańcucha zaczynamy od jego wyczyszczenia. czyścimy i dajemy do ostrzenia.

Następnym krokiem niech będzie sprawdzenie poszczególnych podzespołów. Istotny będzie stan filtra powietrza w silniku i stan świecy zapłonowej. sprawdzamy stan filtra powietrza w silniku i świecy zapłonowej.

Konserwacja pilarki - czego należy unikać?

Przede wszystkim warto stosować się do zaleceń producenta. Konserwacja pilarki nie jest skomplikowana, ale wyczyszczenie szczelin zdjętej osłony powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, aby nie dodawać na własną rękę żadnych dodatków do oleju, ponieważ z łatwością możemy zapchać otwór doprowadzający olej smarujący. Systemy wstępnego oczyszczania powietrza skonstruowane są tak, aby radzić sobie z konkretnymi substancjami. Eksperymentalne mieszkanki mogą też mieć negatywny wpływ na kwestie poprawności działania włącznika zapłonu.

Jak naostrzyć pilarkę łańcuchową?

Konserwacja pilarki to przede wszystkim ostrzenie jej łańcucha. Ponadto, jest to podstawa prawidłowego działania naszej pilarki. Z pozoru łatwe czynności mogą nam jednak sprawić sporo kłopotów. Pamiętajmy jednak, że podstawowym czynnikiem wpływającym na jakość pracy naszej pilarki może być właśnie zużyty łańcuch.

Odpowiednio ostre zęby tnące szybko radzą sobie z cięciem materiałów. Konstruktorzy pilarek dbają o to, aby taka informacja zawsze była zawarta w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Skąd jednak mamy wiedzieć, że nasz łańcuch wymaga naostrzenia? Na pewno znakiem rozpoznawczym będzie mniej wydajne działanie sprzętu.

W tego typu urządzeniach mechanicznym zużyciem łatwo jest stracić funkcjonalność urządzenia. Dobry stan techniczny maszyn pozwoli jednak na długoletnie ich stosowanie. Niektóre pilarki wyposażone są nawet w specjalne urządzenia do konserwacji. Jeżeli nie, to pamiętajmy, aby robić to za pomocą specjalnie dedykowanych narzędzi.

Konserwacja pilarki

W zastosowaniach amatorskich pilarki sezon kończy się przeważnie wraz z nadejściem zimy. Właśnie wtedy należy dokonać konserwacji. Oprócz czyszczenia i ostrzenia warto na przykład sprawdzić stan sprężyny rozrusznika. Elementy wymagające bieżącej obsługi zawsze wymagają naszej czujności i sprawdzenia.

W pierwszej kolejności należy opróżnić zbiornik paliwa z mieszanki. Nie należy jej tam przetrzymywać do następnego sezonu. Prawdopodobnie przez kilka miesięcy przestoju stanie się niezdatna do użytku. Warto wyczyścić go za pomocą szczotki drucianej.

Konserwacja filtra

Następnie zadbajmy o filtr powietrza do piły. Filtr powietrza zdejmuje się dość łatwo. Warto umyć przy pomocy ciepłej wody zmieszanej z odpowiednim detergentem. Profilaktyczne czynności pozwalają na uniknięcie ciężkich zabrudzeń. Jesteśmy w stanie wyczyścić filtr powietrza swobodnym ruchem ręki i bez większych problemów. Pamiętajmy, że czyszczenie filtru powietrza o strukturze filcu albo mikrofibry nie czyszczą się zbyt dobrze i lepiej je po prostu wymieniać.

Częstotliwość czyszczenia filtra jest zależna od tego jak często używamy naszej pilarki. Jest to zależne od częstotliwości napinania łańcucha. Warto dokonywać regularnej kontroli stanu zespołu tnącego. Oczyszczenie okolic cylindra może wymagać bardziej precyzyjnego czyszczenia. Najlepiej, jeśli lekkie zabrudzenia usuwamy pędzelkiem.

Niektóre filtry, wymagają czyszczenia aż 2-3 razy dziennie. Wtedy wymiany części należy stosować znacznie częściej. W przypadku użytku intensywnego należy sprawdzić stan eksploatacji urządzenia wraz z każdorazowym uzupełnieniem paliwa.

Środki bezpieczeństwa

Uruchomienie piły po okresie bezczynności bywa problematyczne. Pomocne bywają wtedy specjalne oleje do smarowania łańcucha. Najlepiej, aby miały podwyższone parametry ochronne.

Jak naostrzyć łańcuch?

Przed przystąpieniem do ostrzenia, należy sprawdzić, czy łańcuch leży napięty względem całego obwodu prowadnicy, która umiejscowiona jest na stabilnym podłożu. Jeżeli już zaczniemy ostrzenie, to wykonujmy ruch pilnikiem "od siebie".

Należy obracać pilnik wokół jego osi. Dzięki temu zużycie narzędzia powinno rozłożyć się równomiernie. Mniej więcej 20% średnicy pilnika powinno wystawać ponad wierzchołek zębów łańcucha. Należy wykorzystać ostrzałkę lub prowadnik ręczny, jeśli chcemy zachować prawidłowe kąty ostrzenia. Pozwoli to na utrzymanie stałej pozycji pilnika w trakcie procesu ostrzenia.

Natomiast linie na prowadniku zaznaczają kąty dokonywania ostrzenia. Muszą one być ustawione równolegle do prowadnicy. Jeżeli któryś z zębów okaże się wyszczerbiony, należy go piłować do momentu likwidacji uszkodzenia. Należy kontrolować długość półek zębów tnących. Najlepiej, aby miały one taką samą długość. Dzięki temu uda się zapobiec nierównej pracy naszej pilarki.

Zakonserwowanie piły na zimę

Jeżeli już wiemy, że przez kilka kolejnych miesięcy nie będziemy używać naszej piły, to możemy ją zakonserwować. Jak to zrobić krok po kroku?

  • Zdejmujemy prowadnicę, a następnie łańcuch

  • Jeżeli nie będziemy nic robić z łańcuchem, to przechowujemy go pojemniku z olejem, aby zapobiec jego korozji

  • Następnie opróżniamy silnik ze wszystkich płynów eksploatacyjnych

  • Kolejno wykręcamy świecę

  • Wstrzykujemy trochę oleju nad tłok i rozprowadzamy równomiernie po gładzi cylindra i jego żeber

  • Na koniec tłok ustawiamy tak, aby kanały umieszczone w silniku były zamknięte

  • Po wszystkim wkręcamy świecę.

Kiedy najlepiej konserwować piłę?

Nie ma określonej pory roku, która będzie najlepsza. Warto to robić po prostu wtedy, gdy widzimy, że piła działa gorzej i gdy planujemy przestój w jej używaniu. Innych działań wymagać będzie natomiast pilarka spalinowa. Z tego też powodu konserwacja pilarki spalinowej znacząco się różni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl