Producenci
Chwasty na trawniku — jak się ich pozbyć? 0

Chwasty na trawniku — jak się ich pozbyć?

Chwasty na trawniku to prawdziwa udręka dla osób, które dbają o swój ogród. Jeśli nie utrzymasz ich w ryzach, mogą szybko opanować cały trawnik i sprawić, że będzie wyglądał nieestetycznie.

Chwasty na trawniku — przyczyny powstawania

Chwasty mogą być uciążliwe na trawniku, zwłaszcza jeśli masz niektóre z bardziej inwazyjnych gatunków. Takie chwasty nazywane są "samosiewami", ponieważ często wyrastają z nasion przenoszonych drogą powietrzną. Istnieje kilka powodów, dla których chwasty mogą pojawić się na Twoim trawniku:

 • Gleba jest zbyt wilgotna dla trawy, ale nie dla niektórych rodzajów chwastów. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, aby trawa mogła prawidłowo rosnąć i zamiast tego sprzyja wzrostowi chwastów.

 • pH gleby jest zbyt wysokie lub zbyt niskie dla prawidłowego wzrostu trawy. Poziom pH pomiędzy 6 a 7 jest idealny dla większości traw, ale wszystko poza tym zakresem może powodować niepożądane rośliny.

 • Część trawnika jest zbyt zacieniona — może to być szczególnie problematyczne, jeśli cień pochodzi od drzew, które blokują wzrost trawy poprzez blokowanie światła słonecznego.

Jakie chwasty można spotkać na trawniku?

Niechciane rośliny są częstym problemem dla właścicieli domów. Istnieje wiele różnych rodzajów chwastów, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: szybko rosną i mogą opanować trawnik, jeśli nie są trzymane w ryzach.

Do najczęstszych gatunków chwastów występujących na trawnikach należą: mniszek lekarski, trawa krabowa, koniczyna, dzika trawa, jaskier rozłogowy, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita, perz właściwy, babka zwyczajna, szczaw tępolistny, szczawik zajęczy, wiechlina roczna. Są to te rośliny niepożądane, które prawdopodobnie najczęściej spotykasz w okolicy swojej posiadłości.

Czy chwasty na trawniku się do czegoś przydają?

Tak, chwasty na trawniku są przydatne do wielu rzeczy. Przede wszystkim można je wykorzystać jako ściółkę w ogrodzie lub na rabatach. Z niektórych z nich możesz zrobić nawet herbatę, która będzie miała wiele korzyści zdrowotnych. Jeśli wiesz, jaki rodzaj chwastu to jest i skąd pochodzi, możesz być w stanie użyć go jako wskaźnika, że coś jest nie tak z Twoją glebą.

Zwalczanie chwastów — skuteczne metody

 1. Ręczne usuwanie chwastów: Ręczne plewienie pozwoli Ci usunąć chwasty w określonym obszarze, pozostawiając inne obszary nietknięte. Tylko upewnij się, że posiadasz odpowiednie rękawiczki do plewienia!

 2. Chemiczne zwalczanie chwastów: Ta metoda jest również skuteczna, lecz powinna być stosowana tylko wtedy, gdy Twój ogród jest wystarczająco duży. Chemiczny oprysk trawnika może być niebezpieczny, jeśli nie jest wykonywany prawidłowo, więc ważne jest, aby dokładnie przeczytać etykietę przed zastosowaniem jakichkolwiek środków chemicznych.

Jak uniknąć ponownego pojawienia się chwastów?

Jeśli masz problem z chwastami wieloletnimi, być może będziesz musiał zrobić coś więcej niż tylko je wyrwać. Ważne jest, aby pozbyć się korzeni, tak, aby nie odrastały. Chwasty mają bardzo głęboki system korzeniowy i mogą szybko odrastać, zwłaszcza jeśli warunki są dla nich odpowiednie. Najlepszym sposobem na zabicie korzeni jest wykopanie ich za pomocą łopaty lub szpadla. Możesz również użyć herbicydu zawierającego glifosat, ale ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji z etykiety podczas stosowania herbicydów. Dzięki temu nie zaszkodzisz innym roślinom lub zwierzętom na podwórku. Regularne koszenie to również świetny pomysł aby zwalczać chwasty wieloletnie.

Jaki środek chwastobójczy na trawniki wybrać?

Jeżeli posiadasz na swoim trawniku chwasty to możesz wybrać środek typu Roundup, który jest najpopularniejszymi herbicydem do trawników na świecie. Jest to powszechny wybór dla właścicieli domów, którzy chcą zabić chwasty dwuliścienne oraz chwasty jednoliścienne, zwłaszcza te w trawniku. Jednak powinieneś dopasować rodzaj środka do rodzaju trawnika i ogrodu. Jeśli nie jesteś pewny, która substancja będzie najodpowiedniejsza, możesz poprosić o pomoc pracownika sklepu ogrodniczego.

Jak się pozbyć dzikiej trawy na trawniku?

 • Możesz spróbować użyć herbicydów, aby ją zlikwidować. Będzie to skuteczne, jeśli dzika trawa rośnie w obszarze, gdzie można rozpylać herbicyd.

 • Spróbuj wyplewić pojedyncze kawałki dzikiej trawy ręcznie, jeśli są wystarczająco małe.

Jak się pozbyć chwastów z młodej trawy?

 1. Ręcznie wyrwij chwasty, gdy są jeszcze małe i łatwo usunąć ich korzenie. Uważaj, aby nie uszkodzić młodej trawy podczas wykonywania tej czynności!

 2. Użyj motyki lub innego narzędzia, np. szpadla lub łopaty, aby delikatnie wyrwać pojedyncze chwasty.

 3. Jeśli wszystko inne zawiedzie, użyj pestycydu, który jest oznaczony do stosowania na młodych trawnikach.

Maszyny pomocne przy pielęgnacji trawnika

Najbardziej pomocne dla właścicieli domów są maszyny, które są w stanie wykonywać różne zadania. Im bardziej uniwersalna maszyna, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie przydatna na Twoim podwórku i w ogrodzie.

Pierwszą maszyną, którą należy kupić nawet przed założeniem trawnika — jest porządna kosiarka spalinowa z napędem. Niektóre z nich będą ścinać trawę na różnych wysokościach, niektóre mają funkcje zerowego skrętu dla łatwego manewrowania wokół drzew i krzewów, a niektóre mogą być nawet używane na bardzo stromych działkach.

Podkaszarki elektryczne są również bardzo przydatne, ponieważ mogą być używane do delikatnych prac, takich jak przycinanie wzdłuż linii ogrodzenia lub krawędzi chodnika, gdzie większe urządzenia mogą ulec uszkodzeniu.

Jak zwalczyć chwasty jednoroczne domowymi sposobami?

Chwasty to ból, z którym trzeba sobie radzić, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na kontrolowanie ich bez użycia środków chemicznych.

Oto kilka z naszych ulubionych naturalnych środków do zwalczania chwastów.

 • Użyj octu i soli. Wymieszaj równe części octu i soli w butelce ze spryskiwaczem, a następnie spryskaj chwasty. Zabije je to z czasem, ale nie od razu.

 • Spryskaj chwasty sokiem z papryki, aby je zlikwidować.

 • Zrób domowy środek chwastobójczy, łącząc 5 łyżek stołowych mydła do naczyń, 1 kwartę białego octu, 1 łyżkę oleju roślinnego i 2 szklanki wody w butelce z rozpylaczem. Rozpyl na chwasty, aby je zabić!

Właściwa pielęgnacja trawnika — na co zwrócić uwagę?

Pielęgnacja trawnika to złożony temat. Jeśli chcesz zapewnić zdrowie swojemu trawnikowi, ważne jest, aby mieć solidne podstawy jak prawidłowo go pielęgnować. Jak dbać o trawnik krok po kroku?

Pierwszym krokiem w prawidłowej pielęgnacji trawnika jest zrozumienie, jaki rodzaj trawy posiadasz i jakich warunków potrzebuje. Właściwy harmonogram podlewania zależy od tego, czy podlewamy trawę z klimatu jałowego, czy nawadnianą trawę z terenów podmokłych.

Następnie należy regularnie przeprowadzać badania gleby. Pomoże to zrozumieć, jakich składników odżywczych brakuje w glebie i jakie należy dodać, aby trawnik dobrze się rozwijał.

Ważne jest również, aby rozważyć rodzaj nawozu, który będzie działał najlepiej dla Twojego trawnika. Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów — niektóre są przeznaczone specjalnie dla określonych rodzajów traw, a inne mogą być stosowane do wszystkich.

Glebogryzarki mogą pomóc uzyskać Ci żyzną glebę pod zasiew, dlatego warto rozważyć taki zakup.

Podsumowanie

Podsumowując, uciążliwe chwasty to zmora dla Twojego trawnika. Istnieje wiele sposobów, aby je wyeliminować, ale pierwszych krokiem powinna być zawsze ich identyfikacja. Kiedy już wiesz, z jakimi chwastami masz do czynienia, wtedy możesz zastosować odpowiednią metodę usuwania chwastów.

Sprawdź kategorie najpopularniejszych produktów w naszym sklepie:

Sprawdź produkty wybranych producentów:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl